καλημέρα,

να ρωτήσω κι εγώ κάτι..?

αρκεί η ηλεκτρονική ενημέρωση φακέλου χωρίς την ενημέρωση του φυσικού φακέλου και του αντίγραφου στελέχους του ιδιοκτήτη?

Ρωτάω γιατί βρίσομαι στην εξής κατάσταση...:

Έχω κάνει ήδη 2-3 ηλεκτρονικές ενημερώσεις φακέλου, σε συνέχεια εγκρίσεων μικρής κλίμακας, όπου στη μία αλλάζει το Δ.Κ. (Υ.Δ. στον ακάλυπτο), στην άλλη αλλάζουν ανοίγματα όψης (αντί κατοικίας κατάστημα) και στην τρίτη αλλάζει το σύνολο επιφάνειας Κ.Χ. (τακτοποίηση ημιυπογείου από αποθήκη και συνένωση σε μεζονέτα 150 τ.μ...)

κατέθεσα εγκεκριμένα Τ.Ε. και κάτοψη που μεταβάλλεται, για την 1η περίτπωση συγκεκριμενα, πήγα στην πολεοδομία να βεβαιωθώ ότι έχει χρεωθεί και προχωράει και φυσικά ενημερώθηκα διφορουμένως...

Δεν μπορεί να γίνει φυσική ενημέρωση φακέλου Ο.Α. εφόσον αλλάζει το διάγραμμα δόμησης...

από την άλλη, εφόσον το ηλεκτρονικό σύστημα υποβολής δέχεται και εκδίδει τέτοιες πράξεις, ειπώθηκε ότι εγώ, τυπικά, είμαι καλυμμένη.

Σπάνιες οι περιπτώσεις που δεν επηρρεάζεται το Δ.Κ. και επομένως, ουσιαστικά, η διαδικασία δεν είναι η ενδεδειγμένη... Καταλαβαίνω όμως ότι και η ενημέρωση του φυσικού φακέλου είναι απαραίτητη, αλλιώς θα χαθεί η μπάλα. Είναι που είναι η κατάσταση στον αέρα τώρα..

Τελικά, τι μηχανικός, τι κασκαντέρ, παρόμοιο το ρίσκο. Μόνο που του μηχανικού μπορεί να σκάσει μετά από 10 χρόνια το ζήτημα. Ε, ρε, περιπετειώδης ζωή!